To nie Bałagan, to Entropia!

1 komentarz

Post_050

Entropia

Dzisiaj zaczniemy trochę naukowo, powtórzeniem z fizyki, chyba…

Entropia – termodynamiczna funkcja stanu, określająca kierunek przebiegu procesów spontanicznych (samorzutnych) w odosobnionym układzie termodynamicznym. Entropia jest miarą stopnia nieuporządkowania układu i rozproszenia energii.

Wszystkie układy dążą do zwiększania entropii, czyli do zwiększania nieuporządkowania i rozproszenia energii – dążą do bałaganu a nie do porządku!

Podstawówkę skończyłem dawno temu i takie regułki nie bardzo już do mnie przemawiają, więc może tak z polskiego na nasz:

  • rozproszenie energii – gdy do kubka z herbatą zimną (z tzw. krą) wlejemy herbatę gorącą, to po pewnym czasie otrzymamy herbatę letnią, czyli energia w całym układzie wyrówna się. Proces odwrotny raczej nie jest możliwy, czyli herbata letnia nie podzieli się samorzutnie na herbatę gorącą i zimną i nie odzyskamy naszej ulubionej kry.
  • zwiększenie nieuporządkowania – wieża zbudowana z klocków prędzej czy później rozpadnie się na pojedyncze elementy, często tak mi się zdarzało. Układ przeszedł do stanu większego nieuporządkowania. Odwrotnego procesu nigdy nie udało mi się zaobserwować. Rozsypane na podłodze klocki nigdy nie ułożyły się w wieżę… Same… Niestety…

To nie Bałagan, To Entropia!

Uffff… A już myślałem, że jestem bałaganiarzem, a to tylko entropia! Czysta fizyka, nic więcej… Fizyka jest wszędzie dookoła nas. W historii było wielu naukowców, którzy opisywali zjawiska fizyczne, ale nikomu jeszcze nie udało się ich złamać czy pokonać. Fizyka jest i już.

Ładnych kilkadziesiąt lat temu uczyłem się, że siła działająca na ciało A… i tak dalej. Dzisiaj też się tego uczą moje dzieci… Coś się zmieniło? Nic, a na pewno nie zmieniły się podstawy. Naukowcy odkrywają nowe naukowe odkrycia, ale fundamentów fizyki nikt nie obalił.

Entropia jest procesem samorzutnym

Dopiero chyba teraz zrozumiałem, skąd się bierze ten wszech pojawiający się bałagan. A ile wysiłku trzeba włożyć, aby go pokonać? To codzienne, cotygodniowe, coświąteczne, coroczne sprzątanie. Jakaś jedna, wielka entropiczna masakra.

Przykład entropii z życia wzięty

Większość z facetów na swój większy lub mniejszy schowek z gadżetami – narzędziami.
Mam i ja.

O porządkowaniu piwnicy już kiedyś pisałem (dla ciekawskich kliknij tutaj), dlatego teraz skupię się na mniejszym i bardziej podręcznym schowku na narzędzia w moim mieszkaniu – pawlacz.

Klucze, śrubokręt, neonówka, ołówek, taśma klejąca, piła, poziomica, młotek, taśma izolacyjna, wkręty, kołki, gwoździe, metrówka, suwmiarka, żarówki, rękawice, sekator, lampka czołówka, podkładki… Ale może już wystarczy. Jest tego trochę, a pawlacz nie imponuje rozmiarami.

Przy każdorazowej ingerencji w mój układ, jego entropia rosła, tzn., gdy wyjmowałem jedną rzecz, trzy inne spadały mi na głowę. I jakiej siły woli bym nie użył, to narzędzia nie chciały wrócić na swoje miejsce, nie chciały się poukładać, a bałagan (entropia) powiększał się.

Poniżej zdjęcie mojej entropii, ech…

20180310_184959

Ale świat się jednak kręci, z fizyką, czy przeciwko niej; z entropią, czy przeciwko niej.

Dlatego trzeba sobie zadać FUNDAMENTALNE PYTANIE:

Czy jest jakiś sposób na opanowanie entropii (bałaganu)?

Jest!

Ja takie narzędzie i sposób znalazłem

Mechanizm Nozbe i pomocna dłoń grupy

Ale o tym następnym razem.

Tymczasem, miłego dnia i do usłyszenia.
Krzysztof

 

One thought on “To nie Bałagan, to Entropia!

  1. Pingback: NozbeMeetup – Dlaczego boję się działać? |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s