Google

Dodaj komentarz

Post015_google

Historia wyszukiwarek i funkcji ctrl+c

Dawniej nie było tak łatwo jak dzisiaj. Aby w erze archaicznej (podstawówka) napisać pracę na temat Kopernika, trzeba było pójść do biblioteki, wziąć encyklopedię i przepisać potrzebne informacje. Zajmowało to dość sporo czasu.

W erze paleozoicznej (czasy technikum) pojawiło się ksero. Można było to samo zrobić dużo szybciej informacje z kserówki przepisując do zeszytu w domu. Raz zrobiłem błąd (bo za niewiedzę się płaci) i zażyczyłem sobie w punkcie ksero zrobienie pięciu odbitek kartki z małym kolorowym logo. Zapłaciłem 20 zł. Masakra.

W erze mezozoicznej (studia) ksero było już za grosze, a i komputery się pojawiły. Nie byłem sobie w stanie wyobrazić, jak można było studiować bez ksero. To nie mieściło się w głowie, a i tak jeden wkład do długopisu na tydzień schodził. A komputer z drukarką to już był szał. Można było u kolegi napisać pracę, zapisać na dyskietce i pójść do koleżanki wydrukować. No i jakiś związek można było przy tym zapoczątkować, porozmawiać, tak twarzą w twarz, bez dodatkowych gadżetów.

Dzisiaj, w erze kenozoicznej, (praca) mam Google. Czego tutaj nie ma… Ciekawe jak nasze dzieci odnalazłyby się w erze archaicznej, bez ksero, komputera, internetu, komóry?…

Nie wiesz jak to zrobić? – zapytaj Google

Odblokowanie radia samochodowego

Kiedyś miałem samochód sprowadzony z jakiegoś zachodniego kraju. Hasło do radia udało mi się zdobyć, ale miałem je zapisane gdzieś w domu. Myślałem, że leciało 7110, a faktycznie było 7101. Trzy razy i radio zablokowane. Instrukcje oczywiście w jakimś nieludzkim języku, a radio nie działa. Wbiłem w Google odblokowanie radia w samochodzie marki X i proszę bardzo, następnego dnia radio już działało.

Instalacja drukarki

Kiedyś kupiłem drukarkę, to już był chyba czwartorzęd, bo drukarka miała Wi-Fi. Oczywiście ja, jako nadworny informatyk, postanowiłem sam ją zainstalować. Żaden problem. Instaluję raz – nie działa. Instaluję drugi raz – efekt taki sam. Instaluję trzeci raz, z instrukcją w łapie (warcząc lekko pod nosem) – porażka.
W końcu odpalam Google, wyszykuję jak zainstalować tę drukarkę i mam. A co tam było napisane! To się zdziwiłem. „Jeśli chcesz instalować drukarkę trzy razy bez powodzenia, to zrób to z instrukcją. Jeśli natomiast chcesz, aby po pierwszym razie drukarka drukowała, to zrób to tak, jak napisałem poniżej.” I cud się stał – drukarka wydrukowała stronę testową i jeszcze kilkanaście tysięcy następnych.

Dzwonek na komórkę

W ucho wpadła mi piosenka z lat 80-tych, taka z podstawówkowych dyskotek. Znalazłem ją na youtubie. Ale jak zgrać ją na komórkę i to w taki sposób, aby dzwonkiem był refren. Z pomocą znowu przyszło Google i dzwonek mam taki, jaki mi się podoba, a nie jakiś standardowy brzęczek.

Młodzi, to takie rzeczy mają pewnie w małym paluszku, ale ja cały czas się uczę. A jeśli chodzi o młode pokolenie, to spróbuj wyłączyć im internet a nie będą wiedzieli co ze sobą zrobić.

Wiosna

Ale nie jest tak źle. Idzie wiosna, robi się ciepło, słoneczko jest co raz wyżej, trawka się zieleni. Zaczną się rowery, rolki, wrotki, hulajnogi, które działają bez prądu i internetu, nie jest tak źle 😉

Tymczasem miłego dnia i do usłyszenia.
Krzysztof

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s