60 sekund

Dodaj komentarz

Post014_Maja

Czarcia Łapa

Oto praca mojej córki Mai. Dwa lata temu zajęła pierwsze miejsce w konkursie Czarcia Łapa organizowanym przez Gazetę Wyborczą. Pierwsze miejsce w grupie wiekowej – klasa podstawowa I-III. Maja w nagrodę otrzymała rower, a dodatkowo praca była prezentowana na Zamku Lubelskim w sali Czarciej Łapy. Podoba Wam się? Mnie bardzo.
A informacje te znalazłem bardzo szybko – Nozbe / wyszukaj / Czarcia Łapa. i już… 🙂
Jeśli chcesz zobaczyć pozostałe prace kliknij  tutaj

Znajdź każdą informację w 60 sekund.

W jednym z poprzednich postów pisałem o szybkich myślach (więcej tutaj), myślach pędzących jak samochody nocą. Ja znalazłem swój sposób na ich zatrzymanie. Biorę smartfona i ciach – myśl złapana. Zapisuję ją i później wykorzystuję. Czasami wykluje się z nich coś przyszłościowego, a nieraz mimo wszystko – lądują w śmietniku. A co z myślami, informacjami, które chcielibyśmy zachować na później? A może skorzystać co jakiś czas?
Zasada jest jedna – muszę wiedzieć gdzie szukać. Najlepiej, żeby było to tylko jedne miejsce. Wiem jak szukać – właściwe słowa kluczowe. Czas wyszukania informacji nie może być większy niż 60 sekund.

Gdzie i jak kataloguję potrzebne mi informacje

Potrzebujemy schowka, jednego miejsca, w którym możemy przechować wszystko. I tak też robię.
Gdzie, jakie informacje i w jaki sposób przechowuję?

1/ Informacja, która przyszła do mnie mailem – przechowuję w programie pocztowym. Dość łatwo jest znaleźć taką informację jeśli mamy tylko jedno konto pocztowe. Niestety, albo stety większość z nas ma więcej niż jedno konto: prywatne, służbowe, związane z hobby. Abym znalazł potrzebne mi dane, muszę przeszukać wszystkie skrzynki odbiorcze. Problem może być jeszcze taki, że potrzebny mi np. schemat instalacji nowej hali znajduje się w mailu o temacie „Załączniki do umowy”, więc jak go wyszukać?
Ja takiego maila przesyłam sobie do Nozbe. Przesyłając wiadomość na specjalny adres e-mail, wiadomość zapisuje się jako zadanie w moim systemie. Dodatkowo mogę zmienić nazwę zadania na „Schemat instalacji nowej hali”. W takim przypadku wyszukiwanie jest sporo łatwiejsze. Wiem gdzie mam szukać, bo wszystko mam w jednym miejscu. Wiem czego szukać, bo schemat instalacji nowej hali mam zapisane jako „Schemat instalacji nowej hali”, czyli znajduję to, czego szukam.

2/ Notatki – tutaj sprawa jest dość prosta. Mam projekt Materiały do odniesienia i tam zapisuję informacje, które mogą mi się kiedyś przydać, np.,:
– symbol worków do odkurzacza – mam zapisany symbol worków i nawet link do sprzedawcy na allegro, gdzie je kupuję. Nie szukam informacji na opakowaniu po workach, które wyrzuciłem, nie szukam jej na worku, choć i tak go tam nie ma, ale wiem gdzie go znaleźć – Nozbe – szukaj: worki do odkurzacza. Mniej niż 60 sekund i mam.

3/ Notatka – żarówka od świateł mijania. Pamiętasz symbol żarówki w swoim samochodzie? Jeśli dość często ci się przepalają, to pewnie pamiętasz, ale jeśli wymieniasz je rzadko, to nie pamiętasz i ja też nie pamiętam. W takim przypadku:
– wyjmujesz przepaloną żarówkę,
– idziesz do sklepu i kupujesz nową,
– wkładasz nową.
A tak wyjmowanie i wkładanie żarówki można zrobić w jednym etapie, bo żarówkę kupuję w sklepie, a jej symbol
sprawdzam w Nozbe.

4/ Excel. Na zapiski związane z Excela mam osobny projekt. Sporo pracuję w Excelu, pewnych funkcji używam bardzo często i pamiętam jak je stosować. Są jednak i takie, które bardzo ułatwiają pracę, ale stosuję je dość rzadko. Pierwszym razem przeszukuję pomoc Excela, znajduję rozwiązanie i zapisuję je sobie jako zadanie w projekcie Excel. Następnym razem znalezienie tej informacji jest banalnie proste i szybkie. A moje informacje, których czasami używam, to np.:
– Gdzie są makra w Excelu,
– Dodawanie przycisku do makra w Excelu,
– Jak zamienić tekst na liczbę w Excelu,
– Funkcja Wyszukaj pionowo,
– Zmiana formatu data / daty na prawidłowy w Excelu,
– i jeszcze parę innych, przydatnych funkcji…

5/ Linki do ciekawych stron – przykład z Czarcią Łapą. W zadaniu mam dwie notatki:
– zdjęcie pracy,
– link do strony z wynikami konkursu.
Bo konkurs pozostanie w pamięci, i mojej, i Mai 🙂

6/ Filmy do obejrzenia.
Przychodzi wolny wieczór, np. w weekend i mam ochotę na obejrzenie w domowym zaciszu jakiegoś ciekawego filmu. Pięć minut zajmuje przeklikanie przez pięćdziesiąt – sto kanałów i nic. Jest sobota wieczór i nie ma co obejrzeć! Masakra.
Wówczas otwieram Nozbe, projekt Filmy do obejrzenia wyszukuję i mam. Czasami jest to jakaś nowość, (nowość da mnie, czyli film, którego jeszcze nie oglądałem), a czasem jest to po prostu klasyka – film, który można obejrzeć lekko, łatwo i przyjemnie – Indiana Jones, Szklana pułapka, James Bond – te filmy chyba nigdy się nie zestarzeją i zawsze przyjemnie się je ogląda.
Skąd wziąć te filmy? Trzeba wcześniej poświecić czas na wyszukanie ciekawego filmu. Czasem widzę reklamę w telewizji czy w internecie, a innym razem kolega poleci mi fajny film.

7/ Mam też projekt zatytułowany Złote myśli. Niektóre z nich już zaprezentowałem na swoim blogu:
Zadanie czy projekt?
Jak zacząć?
Jak działać konsekwentnie?
– i dzisiejsza złota myśl: Pamiętaj tylko o jednym…

Pamiętaj tylko o jednym

Nie musisz pamiętać o urodzinach.
Nie musisz pamiętać o spotkaniach.
Nie musisz pamiętać o rachunkach.
Nie musisz pamiętać o podatkach.
Nie musisz pamiętać o …

Wystarczy, że będziesz pamiętał o jednym – Zajrzeć do Nozbe

 

Poprzednio pisałem, że się nie przygotowałem, więc teraz się przygotowałem…
Tym razem posta napisałem wcześniej. W tej chwili jest niedziela godz. 19:40. W poniedziałek ostatnie czytanie, a we wtorek tylko jedno kliknięcie i tekst pójdzie w świat.

Tymczasem miłego dnia i do usłyszenia.
Krzysztof

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s